Working hours per month 2023

MonthWorking daysWorking hoursSat & Sun.Others
January2116891
February2016080
March2318480
April18144102
May2116882
June1915282
July21168100
August2318480
September2116890
October2217690
November2217680
December19152102
Total annual working hours25020001059
Average / Month211678.750.75

Upptäck Sverige som aldrig förr nära mig

I takt med att den digitala eran fortsätter att forma vårt sätt att interagera med världen, har behovet av tillförlitlig, lättillgänglig information nära mig blivit mer framträdande än någonsin. För svenskar och besökare i Sverige erbjuder webbplatsen Sök.info en banbrytande plattform som omdefinierar hur vi upptäcker och interagerar med olika platser i hela landet. Denna webbaserade resurs ger användarna obegränsad tillgång till information om över en miljon olika platser i Sverige, från historiska landmärken och natursköna vandringsleder till de senaste kaféerna och shoppingcentren.

Den Omfattande Databasen

Sök.info står ut från mängden tack vare sin omfattande databas, som innehåller detaljerad information om varje plats. Detta inkluderar inte bara grundläggande information som vad platsen är för något, utan även öppettider, kontaktinformation och vägbeskrivningar. Denna rikedom på data gör sök.info till en ovärderlig resurs för alla som vill utforska Sveriges mångfacetterade landskap, oavsett om det gäller lokalbefolkningen som söker nya upplevelser eller turister som vill få ut mesta möjliga av sitt besök.

Användarvänligt Gränssnitt

Förutom dess omfattande innehåll, erbjuder sök.info ett intuitivt och användarvänligt gränssnitt. Plattformen är utformad för att vara lättanvänd, vilket gör det möjligt för användare att snabbt hitta den information de söker. Oavsett om du använder en dator, en surfplatta eller en smartphone, anpassar sig webbplatsen smidigt för att ge den bästa möjliga användarupplevelsen. Detta säkerställer att du kan planera dina äventyr i Sverige med några få klick.

”Nära mig” funktion

”Funktionen ’nära mig’ är en revolutionerande egenskap som förändrar sättet vi interagerar med vår omgivning. Genom att använda dina GPS-koordinater, med din uttryckliga tillåtelse, anpassar denna funktion upplevelsen helt efter var du befinner dig. Oavsett om du är på jakt efter en mysig restaurang, en lugn park eller en tjänst som bankautomater, optimerar ’nära mig’-funktionen sökresultaten för att visa relevanta platser i din omedelbara närhet på en karta. Detta gör den till ett ovärderligt verktyg för både lokalbefolkningen som vill upptäcka nya pärlor i sitt område och för resenärer som önskar utforska en ny stad effektivt. Genom att erbjuda en skräddarsydd och omedelbar lösning på din platsbaserade förfrågan, förbättrar ’nära mig’-funktionen din upplevelse och gör den mer intuitiv och anpassningsbar.”

En Portal till Sveriges Hjärta

Sök.info är mer än bara en webbplats; det är en portal till Sveriges hjärta. Det ger en sällan skådad insikt i landets geografiska mångfald och kulturella rikedomar. Från de snöklädda topparna i norr till de soliga stränderna i söder, ger sök.info användarna nycklarna till att upptäcka och uppskatta allt som Sverige har att erbjuda. Dess detaljerade vägbeskrivningar och kontaktinformation gör även de mest avlägsna destinationerna tillgängliga för äventyrslystna själar.

Framtiden för Digital Utforskning

I en värld där digital teknik ständigt utvecklas, står sök.info som ett exempel på hur digitala verktyg kan användas för att fördjupa vår förståelse och uppskattning av den fysiska världen. Genom att kombinera omfattande data med användarvänlig design och interaktivitet, banar sök.info väg för framtiden för digital utforskning i Sverige. Som vi ser fram emot att utforska allt vad Sverige har att erbjuda, står sök.info redo att vara vår guide. Med bara några få klick kan vi nu dyka djupare in i landets underverk än någonsin tidigare, upptäcka nya platser och skapa oförglömliga minnen. Sök.info är inte bara en plattform; det är en resa till hjärtat av Sverige, en resa som börjar med ett enda klick.

First of May - 1st of MayMay 1

Since the end of the 19th century, May Day has been one of the most important recurring festivals and events of the labor movement. Its history is closely linked to the rise of socialism in Europe and has had a very strong hold, not least in Sweden.

But what is the first of May really about?

The growth of the labor movement

Despite the fact that the USA is now mainly associated with the free market, it is actually from there that the first of May originates. Although the idea of organizing works has a much longer history, most believe that its model is a decision made in 1884 in the United States. The American Labor Movement Federation of Labor (AFL) decided to demand a broad limitation of the working day to eight hours.

The Second International was an organization formed in Paris to mark a kind of symbolic extension of the French Revolution, while striking a blow for the rights of future workers. Their formation in 1889 is also usually seen as a kind of beginning of the first corn position as an official holiday.

The labor movement has since been a decentralized social movement with a focus on improving workers' rights. The concept is broad and encompasses both organized trade unions and the ambitions and expressions of individuals. The labor movement has been active in many countries throughout history, but it has been most successful in Western industrialized countries. The labor movement is often associated with socialist and communist political parties and organizations, but it is not necessarily tied to any particular ideology.

The first May train

A special symbol for the first of May is the first May train that takes place every year in several countries. Not least in Sweden, it has had a very strong position. The song Internationalen is in many places the train's more or less official theme song. Although the train is common, they continue to have a controversial position in many parts of the world where the labor movement is not yet accepted.

en_GBEnglish